Restorers Architectural Shell Large Urethane Onlay Applique
Our Shell Large Urethane Onlay Applique is the perfect accent to walls, mantels, cabinets, furniture, and more. The 34 1/2-inch applique features a center shell flanked by scroll-like leaf flourishes. This beautiful applique is patterned after original designs and made from a strong polyurethane for crisp detail and maximum durability. Factory primed white and ready to finish.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Finish | Primed White |
| Height | 5 1/2" |
| Material | Urethane |
| Projection | 1 3/4" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 34 1/2" |
| Brand | Restorers Architectural |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like