Restorers Architectural Small Bradford Flower Basket Scroll Applique
At 12-inch wide, our Restorers Architectural Small Bradford Flower Basket With Scroll Onlay Applique is the perfect size applique for accenting cabinetry, fireplace mantels, furniture and more. Modeled after traditional designs, each pattern is carefully carved and then sanded ready for your paint or stain. They can install simply with common wood glues and finishing nails. Choose from Maple, Alder, Cherry and Lindenwood.
- Hand carved for authentic look and feel
- Beautifully designed to accent other architectural pieces
- Fully sanded and ready for your paint or stain
- Crafted after traditional period styles
- Authenticity of a real hard wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 5/8" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 3 1/4" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 12" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like