Restorers Architectural Small Foster Onlay Applique
Restorers Architectural Small Foster Onlay Applique is a 4 1/2-inch, fan-shaped wood applique featuring a pretty leaf pattern. This handcrafted applique is modeled after traditional and historical designs and is part of our Architectural Collection of carved wood products. Use this stylish applique to accent furniture, cabinets, casework, mantels, and more. They are factory sanded and ready to finish and are available in four great wood types to coordinate with any existing wood.
- Hand carved for authentic look and feel
- Beautifully designed to accent other architectural pieces
- Fully sanded and ready for your paint or stain
- Crafted after traditional period styles
- Authenticity of a real hard wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 1/2" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 4 1/2" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like