Restorers Architectural Small Oxford Onlay Applique
Looking for a unique accent for your project? Our Oxford Small 5-inch Onlay Applique is ideal for furniture, fireplace mantels, cabinets, and more. The applique features a detailed leaf pattern with star accent carefully crafted after traditional and historical designs and part of the Architectural Collection of carved wood. Each piece is meticulously carved and then sanded and ready for your paint or stain. Installation is easy with common wood glues and finishing nails. Available in four popular wood types.
- Hand carved for authentic look and feel
- Beautifully designed to accent other architectural pieces
- Fully sanded and ready for your paint or stain
- Crafted after traditional period styles
- Authenticity of a real hard wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 5/8" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 2" |
| Material | Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like