Restorers Architectural Small Rose Scroll Onlay Appliques - Pair
Add a pretty decorative touch to your project with Restorers Architectural Small Rose Scroll Applique Onlay Applique Pair. These handcrafted solid wood appliques feature beautifully detailed scroll designs with rose accents. The 7 1/2 inch scroll designs are crafted from premium wood and part of our Architectural Collection of carved wood. These stylish appliques are carefully carved, then sanded and ready to paint or stain. Available in four popular wood types.
- Hand carved for authentic look and feel
- Beautifully designed to accent other architectural pieces
- Fully sanded and ready for your paint or stain
- Crafted after traditional period styles
- Authenticity of a real hard wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 1/2" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 3 1/2" |
| Material | Wood |
| Unit of Measure | Per Pair |
| Width | 7 1/2" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like