Restorers Architectural Small Swaying Scroll Onlay Appliques - Pair
These scroll-shaped wood appliques are a beautiful and economical way to add an accent to walls, molding, mantels, furniture, and more. Our Small Swaying Scroll Onlay Appliques feature two handcrafted wood appliques patterned after traditional designs and part of our Architectural Collection of carved wood. These 7 1/8-inch appliques are factory sanded and ready for paint or stain. Choose from four beautiful wood types.
- Hand carved for authentic look and feel
- Beautifully designed to accent other architectural pieces
- Fully sanded and ready for your paint or stain
- Crafted after traditional period styles
- Authenticity of a real hard wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 5/8" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 3 1/8" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Per Pair |
| Width | 7 1/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like