Restorers Architectural Sunflower Urethane Ceiling Medallion
Ceiling Medallions give plain ceilings a beautiful focal point. Our large 29 1/2-inch Sunflower Urethane Ceiling Medallion is modeled after traditional and historical original designs and crafted in polyurethane. The crisp detail of urethane mimics that of plaster or wood medallions, but it will not crack or split and is weather resistant making it suitable for outdoor lighting applications. The lightweight round medallion is also a breeze to mount with construction adhesive and screws. It comes factory primed and ready to paint to faux finish.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 29 1/2" |
| Material | Urethane |
| Projection | 1 5/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 29 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like