Restorers Architectural Sussex Urethane Onlay Applique
At over 2-feet wide, the Sussex Urethane Onlay Applique is the perfect focal point for walls, mantels, cabinets, and more. This stunning leaf flourish is modeled after traditional designs and molded in a high-density polyurethane for maximum detail and durability. No worries about splitting or cracking, and it is insect and weather resistant. Available in right or left handling and comes factory primed white.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Finish | Primed White |
| Height | 10 3/4" |
| Material | Urethane |
| Projection | 1 5/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 26 3/4" |
| Brand | Restorers Architectural |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like