Restorers Architectural Swindon Flowers Urethane Onlay Applique
This pyramid-shaped onlay applique features a center vase of flowers nestled in a garden of spring lowers. The beautifully-detailed Swindon Flowers Urethane Onlay Applique measures 18 1/2-inches by 10-inches and is the perfect focal point for walls, mantels, cabinets, and more. It is crafted from polyurethane for superior strength and rich detail and comes factory primed and ready to paint or faux finish.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 9 7/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 3/4" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 18 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like