Restorers Architectural Temple Urethane Onlay Applique
Restorers Architectural Temple Urethane Onlay Applique is the perfect accent for walls, cabinets, molding and more. Each pattern is carefully crafted after traditional and historical designs. The polyurethane piece is easily installed, just like wood pieces, with simple glues and finish nails. Another benefit of polyurethane is it will not rot or crack, and is impervious to insect manifestations. It comes to you factory primed and ready for your paint, faux finish, gel stain, marbleizing and more.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
Specifications
| Height | 18 1/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 2 1/4" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 18 1/8" |
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like