Restorers Architectural Traditional Urethane Capital
Capitals are used to top columns or pilasters, or to add a decorative element to cabinets or entryways. Patterned after Greek and Roman architecture, these classically-styled capitals are molded from solid polyurethane for maximum durability and rich detail. This super strong material will not crack like wood and is insect and weather resistant making it suitable for outdoor use. 8 1/4-in. W x 7 7/8 inch H. Projects 2 inches. Factory primed and ready to paint.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
Specifications
| Finish | Primed White |
| Height | 7 7/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 2" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Restorers Architectural |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 8 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like