Restorers Architectural Traditional Urethane Finial
Large ball-shaped finials give a classic look to newel posts, stairs, porch rails, cabinets, furniture, mantels, and more. Our Traditional Urethane Finial is made from a solid polyurethane for maximum durability and rich detail that mimics wood. Unlike wood, urethane will not expand or contract, and will not rot or crack. This stunning 21 3/8-inch round finial is factory primed white and ready to finish.
- Will not crack, warp, or split
- Impervious to insects
- Outlasts Plastics, Steel, Rubber and Aluminum
- Abrasion Resistance (Non-Marking)
- Lightweight and easy to install
- Low Tooling cost
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 21 3/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 14 7/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 14 7/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like