Restorers Architectural Versailles Small Ribbon & Bow Onlay Applique
The Versailles Small Ribbon and Bow Urethane Onlay Applique will a delightful accent to cabinetry, furniture, mantels, and more. The pretty applique is modeled after original designs and expertly crafted in solid polyurethane. The super durable material has the look of wood, but will not split or crack and is not affected by insects or weather. The lightweight applique is mounted with glue or small nails and is pre-primed and ready to finish.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5 7/8" |
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 8 5/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like