Restorers Architectural Wakefield Urethane Rosette Applique
Add a decorative touch to your project with the Wakefield Urethane Rosette Applique. This exquisitely detailed round rosette features a leaf pattern modeled after original designs and crafted in solid polyurethane. This rock-hard rosette will not crack or split and is insect and weather resistant. Use this lovely applique on molding, cabinets, furniture, mantels, and much more. Primed white. 8 5/8 inches.
- Rosettes are perfect for furniture pieces and molding corners
- Lightweight for quick and easy installation
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durablity and detail
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 8 5/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 1" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 8 5/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like