Restorers Architectural Wide Acanthus Corbel
This Wide Acanthus Corbel is part of our Restorers Architectural Collection of carved wood. The beautifully detailed corbel brings the warmth and beauty of carved wood corbels to your home. With the proper installation, these wood corbels can support up to 250 lbs. and are ideal for mantels, cabinets, counter tops, shelves, and more. Available in a five popular wood species, these brackets ship to you fully sanded and ready for your paint or stain.
- Perfect for counter top or shelf support
- Can support up to 250 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 6 1/2" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 14" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 8 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like