Restorers Celebrity KS446XWCL-P Widespread Bathroom Faucet
Crystal knobs on hexagon-shaped bases and an elegant spout evoke extravagant splendor with this Restorers Celebrity KS446XWCL-P Widespread Bathroom Faucet. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Celebrity 8-inch widespread bathroom faucet with brass pop-up and its featured sturdy brass construction and premium brushed nickel finish are guaranteed to glamorize your home's modern ensemble for years to come. Vivify Hollywood glamour to your home ensemble with this faucet. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 1 7/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2 3/8" |
| Length | 5 1/2" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 5 9/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 2 7/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like