Restorers Classic 1542 3 1/4 Inch Armoire Right Hand Flag Hinge
Restorers Classic 1542 3 1/4 Inch Armoire Right Hand Flag Hinges are used for armoires, wardrobes, clock case and cabinet doors. Each size comes in 2 orientations: Left-Hand and Right-hand. The upper (door) leaf can be lifted off the lower (frame) leaf. Height (not including tips): 3 1/4", leaf height: 1 9/16". Total width (open): 1 3/4", leaf width (not including knuckle): 3/4". Leaf thickness: 3/32", Knuckle diameter: 3/8", height of tip: 1".
Handed hinge - be sure to order the correct hand
Finial Height: 1"
Specifications
| Brand | Restorers Classic |
| Shipping | Usually Ships In 3-5 Business Days |
| Additional Information | Right Hand |
| Diameter | Knuckle: 3/8" |
| Height | 5 1/4" |
| Leaf Height | 1 9/16" |
| Leaf Width | 3/4" |
| Material | Solid Brass |
| Style | 19th Century Onward |
| Thickness | 3/32" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 1 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like