Restorers Classic 4 1/2" Bakelite Pull
Bakelite drawer pulls are associated with Waterfall and Depression Era furniture that came to prominence in the 1930's. This beautiful reproduction is cast in zinc and plastic for precision detail. It is finished in Antique Brass and features a Bakelite insert just like the originals. 5 1/8" wide.
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 3-5 Business Days |
| Color | Amber |
| Finish | Antique Brass |
| Material | Die Cast Zinc |
| Length | 5 1/8" |
| Style | Early 20th Century |
| Boring | 4 1/2" |
| Projection | 1" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 1/4" |
| Brand | Restorers Classic |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like