Restorers Classic 1535 Armoire Hinge with Steeple Finial
Restorers Armoire Hinge is made of steel and features steeple finial tips. This classic hinge is ideal for armoires, wardrobes, clock cases, and cabinets with large doors.
- Type: Armoire Hinge
- Style: 19th century onward
- Finish: Antique Copper, Lacq. Brass
- Material: Solid Brass
- Leaves (open): 2 1/8 inch wide X 2 1/4-in. high
- Height from tip to tip: 4 3/4-in.
- Leaf width: 3/4-in.
- Thickness: 1/8 inch
- Knuckle diameter: 7/16-in.
Specifications
| Brand | Restorers Classic |
| Diameter | Knuckle: 7/16" |
| Thickness | 1/8" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 1/8" |
| Height | 4 3/4" |
| Leaf Height | 2 1/4" |
| Leaf Width | 3/4" |
| Material | Solid Brass |
| Style | 19th Century Onward |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like