Restorers Classic Handle Style Push Button Latch
Based on latches from the late 19th, early 20th century, restorers Classic Handle Style Push Button Latch is ideal for cabinets or furniture. Made of solid cast brass with a polished brass finish. Spring action push button can be adjusted for different widths of doors. Includes strike/catch for mounting on jamb which can be set to work on left, right or up and down.
Specifications
| Finish | Polished Brass |
| Height | 3 3/8" |
| Material | Solid Brass |
| Projection | 3/4" |
| Style | Late 19th Century, Early 20th Century |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3/4" |
| Brand | Restorers Classic |
| Shipping | Usually Ships In 3-5 Business Days |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like