Restorers Classic Star Backplate With Ornate Pendant Drop Pull
Pendant style drop pulls were commonly used on furniture from the Colonial Revival period through the Depression Era and are a popular choice even today. This Victorian-style ornate drop pull is paired with a classic rounded star backplate for a look that says vintage. Polished brass finish. Back plate measures 1 1/2 in. diameter. Pendant has a 1 3/4-in. drop.
Specifications
| Diameter | Plate: 1 1/2" |
| Finish | Polished Brass |
| Length | Pendant: 1 3/4" |
| Material | Solid Brass |
| Style | Colonial Revival |
| Unit of Measure | Each |
| Width | Pendant: 1 1/8" |
| Brand | Restorers Classic |
| Shipping | Usually Ships In 3-5 Business Days |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like