Restorers Classic Wood Desk Handle
This Restorers Classic Wood Desk Handle has straight lines and flat surfaces suited for primitive or Arts and Crafts style furniture. 8-32 threaded inserts embedded in base and machine screws are included. 5-inch boring. The beautiful wooden desk pull measures 7 1/4-in. wide, 1 5/8 inch high.
Specifications
| Boring | 5" |
| Height | 1 5/8" |
| Material | Oak |
| Style | Late 19th Century, Early 20th Century |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 7 1/4" |
| Wood Type | Oak |
| Brand | Restorers Classic |
| Shipping | Usually Ships In 3-5 Business Days |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like