Restorers Concord FSC893XDL-P Widespread Bathroom Faucet
Restorers Concord FSC893XDL-P Widespread Bathroom Faucet showcases a J-shaped spout with two round lever handles for a modern look. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Concord widespread bathroom faucet with brass pop-up and its featured sturdy brass construction and premium brushed brass finish are guaranteed to glamorize your home's modern ensemble for years to come. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 5 15/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 9 1/2" |
| Length | 11 1/16" |
| Material | Brass, Metal |
| Spout Reach | 6 13/16" |
| Style | Modern |
| Width | 6 13/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like