Restorers Concord FSC896XDX-P Widespread Bathroom Faucet
A narrow, J-shaped spout and cross handles combine for a modern take on a vintage faucet in Restorers Concord FSC896XDX-P Widespread Bathroom Faucet. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Concord 8-inch widespread bathroom faucet and its featured sturdy Brass construction and premium finish are guaranteed to glamorize your home's modern ensemble for years to come. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 6 1/16" Spout Clearance |
| Brand | Fauceture |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2" |
| Length | 9" |
| Material | Brass, Zinc Alloy, Plastic |
| Spout Reach | 5 1/2" |
| Style | Modern |
| Width | 5 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like