Restorers Concord KB892XDL-P Widespread Bathroom Faucet
Restorers Concord KB892XDL-P Widespread Bathroom Faucet showcases a low, angled faucet with lever handles on round bases. IWidespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Concord 8-inch widespread bathroom faucet and its featured sturdy brass construction and premium finish will glamorize your home's modern ensemble for years to come. Flash the radical brilliance of contemporary trends with this statement piece. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 1 7/8" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2 5/8" |
| Length | 7" |
| Material | Brass, Zinc Alloy, Plastic |
| Spout Reach | 4 5/8" |
| Style | Modern |
| Width | 3 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like