Restorers Concord LS829XDL-P Vessel Faucet
Restorers Concord LS829XDL-P Vessel Faucet is a J-shaped faucet with dual handles ideal for use with vessel sinks. Designed to handle the extra clearance needed for pairing with a vessel sink, this faucet boasts 8-13/16 inch of spout clearance. The Concord two-handle vessel faucet and its featured sturdy Brass construction and premium Brass finish will glamorize your home's modern ensemble for years to come.
Specifications
| Additional Dimensions | 8 13/16" Spout Clearance |
| Brand | Fauceture |
| Center to Center | Single Hole |
| Height | 13 7/16" |
| Length | 4 1/8" |
| Material | Brass |
| Spout Height | 13 7/16" |
| Spout Reach | 7 7/16" |
| Style | Modern |
| Width | 7 7/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like