Restorers Concord LS857XDLBS-P One Handle Kitchen Faucet
This faucet boasts bold, sleek design with its cylindrical styling. Easily adaptable to any kitchen, the Restorers Concord LS857XDLBS-P One Handle Kitchen Faucet is prized for its easy-to-use single handle. This makes it the perfect fixture for multitasking as you can adjust temperature and volume in one swipe. Enjoy the strong and durable brass material and Polished Chrome finish that will last for years to come. The included matching finish brass side-sprayer also adds convenience in cleaning hard-to-reach areas. Stainless steel deck plate included for 2 or 4-hole installation.
Specifications
| Additional Dimensions | 8 1/2" Spout Clearance |
| Brand | Gourmetier |
| Height | 13 1/16" |
| Length | 9 13/16" |
| Material | Brass, Stainless Steel |
| Spout Height | 13 1/16" |
| Spout Reach | 7 7/16" |
| Style | Modern |
| Width | 7 7/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like