Restorers Duchess KB197XPKL-P Widespread Bathroom Faucet
Crafted in commendations to English nobility, Restorers Duchess KB197XPKL-P Widespread Bathroom Faucet feaures a gooseneck spout and lever style handles for a refined look. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Duchess 8-inch widespread bathroom faucet and its featured sturdy brass construction and premium finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Glamorize your home today with the traditional elegance of this faucet. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 5 7/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2" |
| Length | 8" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 6 7/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 6 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like