Restorers Duchess KS143XPKX-P 4 Inch Centerset Faucet
Restorers Duchess KS143XPKX-P 4 Inch Centerset Faucet boasts black porcelain cross handles angled at the base of a high curved spout for a sleek and opulent look. Single-hole bathroom faucets with optional deck plates are ideal for smaller bathrooms and feature an easy 1 or 3-hole installation. Remove the deck plate for an ease of cleaning and more streamlined design. The Duchess two-handle bathroom faucet with brass pop-up and cover plate and its featured sturdy brass construction and premium finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 8 1/4" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 4" or Single Hole |
| Height | 10 11/16" |
| Length | 6 5/16" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 6 1/2" |
| Style | Traditional |
| Width | 6 7/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like