Restorers Duchess KS197XPKL-P Widespread Bathroom Faucet
Restorers Duchess KS197XPKL-P Widespread Bathroom Faucet reflects regality and elegance with its black porcelain handle and sleek, curved spout. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Duchess widespread bathroom faucet with brass pop-up and its featured sturdy brass construction and premium finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Glamorize your home today with the traditional elegance of this Restorers Duchess KS197XPKL-P Widespread Bathroom Faucet. A matching finish drain is also included. Polished Nickel finish.
Specifications
| Additional Dimensions | 5" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 7 7/16" |
| Length | 14 7/8" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 7 9/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 7 9/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like