Restorers Essex KS121XBEX-P Wall Mount Bathroom Faucet
Restorers Essex KS121XBEX-P Wall Mount Bathroom Faucet features a long, curved spout that comes from the bottom of the wall mount flanked by cross handles. The spirit of the Victorian Era finds itself elegantly and eagerly spun into the unique design of this faucet. Attached to the wall behind your sink, the horizontal pop adds a stunning element to your bathroom design. Clean-up is also made a breeze as counter space is cleared up. The Essex two handle wall mount bathroom faucet has sturdy brass construction and is guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Choice of finishes.
Specifications
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" |
| Height | 7 7/16" |
| Length | 11" |
| Material | Brass |
| Spout Height | 7 7/16" |
| Spout Reach | 8 1/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 11 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like