Restorers French Country KS160XTX-P 4 Inch Centerset Faucet
Restorers French Country KS160XTX-P 4 Inch Centerset Faucet is a compact design featuring a goose-neck faucet and curved cross-style handles on a narrow base. Centerset bathroom faucets are ideal for smaller bathrooms and feature an easy 3-hole installation. The French Country 4-inch centerset bathroom faucet and its featured sturdy brass construction and premium finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Revel in the euphoria of the countryside by adorning your traditional household with this fixture. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 3 5/8" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 4" |
| Height | 6 3/16" |
| Length | 6 5/16" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 4 13/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 4 13/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like