Restorers Gate Latch Set with 7 1/2" Thumblatch Handle
This rustic, gate latch set with thumb latch will make your gate stand out from the crowd. This beautiful, rugged iron latch includes a 7 1/2" handle, double bracket and pivoting bar. Use it on gates, shed doors, and other rustic projects. Choice of Black Powder Coat or Oil Blackened.
- Style: Rustic Gate Latch Set
- Finish: Black Powder Coat, Oil Blackened
- Size: 7 1/2" Handle
- Thumblatch Bar: 3 3/8" Length
- Overall Length of Bar with Backplate: 4 7/8"
- Material: Iron
- This latch will fit gates up to 2 1/2" thick.
Specifications
| Additional Dimensions | 7 1/2" Handle; 4" Bracket |
| Height | 7 1/2" Handle; 4" Bracket |
| Length | 5" |
| Material | Iron |
| Projection | 2 1/4" |
| Style | Rustic |
| Brand | Restorers |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 2 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like