Restorers Georgian KS556XGL-P Widespread Bathroom Faucet
Restorers Georgian KS556XGL-P Widespread Bathroom Faucet brings an elegant focal point to any bathroom and features classic curved spout and lever handles. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Georgian 8-inch widespread bathroom faucet features brass construction and premium finish and is guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. A matching finish drain is also included. Brushed Nickel.
Specifications
| Additional Dimensions | 1 5/8" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2 13/16" |
| Length | 4 3/4" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 4 3/4" |
| Style | Traditional |
| Width | 3 3/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like