Restorers Governor KS298XPL-P Widespread Bathroom Faucet
Restorers Governor KS298XPL-P Widespread Bathroom Faucet features porcelain handles with finial ends on bell-shaped bases and curved spout. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Governor 8-Inch Widespread Bathroom Faucet and its featured sturdy brass construction and premium finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Choice of Oil Rubbed Bronze, Antique Brass, and Polished Chrome finishes. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 6 11/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2 1/2" |
| Length | 10 1/2" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 6 5/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 6 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like