Restorers Heirloom KC706XBAL-P Widespread Bathroom Faucet
Soft simplicity meets refined craftsmanship through this Restorers Heirloom KC706XBAL-P Widespread Bathroom Faucet with lever-style handles. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Heirloom 8-inch widespread bathroom faucet features sturdy brass construction and premium finish guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. This meticulously crafted fixture embodies delicate artistry through its rounded architectural elements, sleek finish, and all-around vintage flair. Choice of seven finishes. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 1 5/8" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 3 1/16" |
| Length | 8" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 5 5/8" |
| Style | Traditional |
| Width | 5 5/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like