Restorers Heirloom KS298XBAL-P Widespread Bathroom Faucet
A tall, curved spout and lever handles give a classi look in this Restorers Heirloom KS298XBAL-P Widespread Bathroom Faucet. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Heirloom widespread bathroom faucet with brass pop-up features sturdy brass construction and is guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. This meticulously crafted fixture embodies delicate artistry through its rounded architectural elements, sleek finish, and all-around vintage flair. Chooice of finishes. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 6 11/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 11 1/2" |
| Length | 8" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 6 5/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 6 5/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like