Restorers Heritage 8 Inch Widespread Bathroom Faucet - Metal Cross
Restorers Heritage 8-Inch Widespread Bathroom Faucet with Brass Pop-Up and its featured sturdy Brass construction are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. A lavish spark of traditionally stylized glamour is brought to your bathroom ensemble with this beautiful faucet. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. Celebrate sophistication and traditional decor with this statement piece. A matching finish drain is also included. Available in six metal finishes.
Specifications
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2 7/16" |
| Length | 7 9/16" |
| Material | Brass |
| Shipping | Usually Ships in 2-5 Business Days |
| Style | Traditional |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 7 7/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like