Restorers Heritage KB160XBX-P 4 Inch Centerset Faucet
Add traditional style to your bathroom ensemble with Restorers Heritage KB160XBX-P 4 Inch Centerset Faucet with curved spout and cross handles. Centerset bathroom faucets are ideal for smaller bathrooms and feature an easy 3-hole installation. The Heritage 4-inch centerset bathroom faucet with retail pop-up and its featured sturdy brass construction are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Celebrate sophistication and traditional decor with this statement piece. Choice of Polished Chrome, Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, and Brushed Nickel. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 3 1/4" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 4" |
| Height | 2 5/16" |
| Length | 6 1/4" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 4 3/4" |
| Style | Traditional |
| Width | 6 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like