Restorers Heritage KB160XTL-P 4 Inch Centerset Faucet
A gooseneck spout and classic lever handles add a traditional look in this Restorers Heritage KB160XTL-P 4 Inch Centerset Faucet. Centerset bathroom faucets d feature an easy 3-hole installation. The Heritage 4-inch centerset bathroom faucet with retail pop-up is guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Choice of finishes - Polished Chrome, Polished Brass, Brushed Nickel, and Oil Rubbed Bronze. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 3 5/8" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 4" |
| Height | 2 5/16" |
| Length | 6 1/4" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 4 11/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 6 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like