Restorers Heritage KS116XTL-P Widespread Bathroom Faucet
Bring a nostalgic feel to your bathroom with this Restorers Heritage KS116XTL-P Widespread Bathroom Faucet with lever handles on bell-shaped bases. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Heritage 8-inch widespread bathroom faucet with brass pop-up and its featured sturdy brass construction and premium finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Celebrate sophistication and traditional decor with this statement piece. Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Brushed Nickel and Polished Brass finishes. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 1 5/8" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2 3/4" |
| Length | 5 1/2" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 5 1/2" |
| Style | Traditional |
| Width | 3 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like