Restorers Iron Classic Cremone Bolt
This is an oversized item. An additional $20.00 per piece will be calculated in shipping charges at checkout.
Cremone bolts are used on double doors to allow the user to activate two separate locks at the top and bottom of doors with one handle. Restorers iron cremone bolt set includes two bolt rods which each measure 52" L x 5/8" W x 3/16" D. Fits doors up to 9 feet tall, and can be cut to shorter lengths. Antique Iron and Black Powder Coat finish.
Specifications
| Additional Dimensions | Will Fit Doors Up To 9 Feet Tall. |
| Diameter | 3/16" Rod |
| Height | Handle: 5 1/2" |
| Material | Iron |
| Projection | Handle: 2 7/8" |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | Handle: 1 5/8" |
| Brand | Restorers |
| Additional Information | 52" Rods |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like