Restorers Kaiser KB846XDKL-P 4 Inch Centerset Faucet
This faucet tastefully interweaves top-notch ergonomic design and the sheen of contemporary simplicity with its black silicone rubber coated handles and cylindrical facets. Centerset bathroom faucets are ideal for smaller bathrooms and feature an easy 2-hole installation. The Kaiser 4-inch centerset bathroom faucet with brass push pop-up and its featured sturdy brass construction and premium brushed nickel finish are guaranteed to glamorize your home's modern ensemble for years to come. Furnish your home surrounding with the modern flair of this fixture. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 5" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 4" |
| Height | 4 3/4" |
| Length | 6 7/8" |
| Material | Brass, Zinc Alloy, Plastic |
| Spout Reach | 4 3/4" |
| Style | Modern |
| Width | 5 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like