Restorers Kaiser LS272XDKL-P Pull Down Kitchen Faucet
This faucet tastefully interweaves top-notch ergonomic design and the sheen of contemporary simplicity with its black silicone rubber coated handles and cylindrical facets. Designed for optimum versatility and functionality, modern day technology is provided for a state-of-the-art product. The Kaiser Single-Handle Pull-Down Kitchen Faucet features a high arching spout to easily clean larger dishes, swivel ability to reach any area in and around your sink, and a dual function pull-down sprayer to tackle tough messes.
Specifications
| Additional Dimensions | 9 7/16" Spout Clearance |
| Brand | Gourmetier |
| Height | 1 3/4" |
| Length | 18 3/8" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 8" |
| Style | Modern |
| Width | 9 15/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like