Restorers Legacy KB96XLL-P Widespread Bathroom Faucet
A twist on classic design is taken with this faucets curved features. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Legacy 8-inch widespread bathroom faucet and its featured sturdy brass construction and premium brushed nickel finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Elevate modern style with this fixture's flair. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 2 15/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2 1/16" |
| Length | 5 3/4" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 5 3/4" |
| Style | Traditional |
| Width | 4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like