Restorers Metropolitan KS446XTL-P Widespread Bathroom Faucet
This faucet provides beauty and magnificence with its subtle detailing. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Metropolitan 8-inch widespread bathroom faucet with brass pop-up and its featured sturdy brass construction and premium brushed nickel finish are guaranteed to glamorize your home's modern ensemble for years to come. Luxuriousness and elegance is delivered by the qualities found in this fixture. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 1 7/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2 3/8" |
| Length | 5 1/2" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 5 9/16" |
| Style | Modern |
| Width | 2 7/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like