Restorers Millennium KS895XZX-P Mini-Widespread Bathroom Faucet
The eclectic style of the 1930s Art Deco style is integrated within this faucet's classical design. Emulating the widespread look, mini-widespread bathroom faucets are for those that love detailed facets and clean lines. These compact faucets provide all of the design elements of a quality faucet without the need for a deck plate in 3-hole sinks. The Millennium mini-widespread bathroom faucet and its featured sturdy brass construction and premium brushed nickel finish are guaranteed to glamorize your home's modern ensemble for years to come. The elegant design of this faucet will spark praise for your exquisitely-styled bathroom. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 6 5/8" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 4" - 8" Adjustable |
| Height | 2" |
| Length | 11 7/16" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 6 5/16" |
| Style | Modern |
| Width | 6 5/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like