Restorers Ornate Door Hinge - 5 Inch
Add period style with this Restorers Ornate Door Hinge - 5 Inch. Top quality machining ensure a tight fitting and functioning hinge. Historical designs are carefully hand-cast and polished, giving you the antique hardware look you are searching for. Solid brass construction. These cast hinges are a solid, yet more economical option, when compared to forged hinges. This hinge is available in these finishes: Polished Brass, Antique Brass, Oil Rubbed Bronze, Blackened Brass, or Antique Pewter.
- Features lift-off design removable hinge pin.
- Holes Per Leaf: 4
- Solid Brass Construction
- Sold Each
Specifications
| Brand | Restorers |
| Height | 7 5/8" |
| Leaf Height | 5" |
| Leaf Width | 2 1/2" |
| Material | Brass |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5" |
| Additional Information | Holes Per Leaf: 4 |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like