Restorers Paris KB895XDPL-P Mini-Widespread Bathroom Faucet
Crafted to bring aesthetic beauty alongside exceptional performance, the feature of porcelain lever handles and rounded architecture solidifies pristine refinement in this faucet. Emulating the widespread look, mini-widespread bathroom faucets are for those that love detailed facets and clean lines. These compact faucets provide all of the design elements of a quality faucet without the need for a deck plate in 3-hole sinks. The Paris mini-widespread bathroom faucet and its featured sturdy brass construction and premium brushed nickel finish are guaranteed to glamorize your home's modern ensemble for years to come. Embolden your home ensemble with the addition of this exquisite fixture. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 2 3/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 4" - 8" Adjustable |
| Height | 1 7/8" |
| Length | 4 7/16" |
| Material | Brass, Zinc Alloy, Plastic |
| Spout Reach | 4 7/16" |
| Style | Modern |
| Width | 3 3/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like