Restorers Primitive Iron Gate Latch Set with Thumblatch Handle
Restorers Primitive Iron Gate Latch Set with Thumblatch Handle is a rustic gate latch with large handle and thumblatch. Black Powder Coat or Rust. 7 5/8" tall x 6 3/4" long.
- Product: Iron Gate Latch Set with Thumblatch Handle
- Height (Handle): 7 5/8"
- Length: 6 3/4"
- Width: 1 5/8"
- Projection: 2"
- Latch Bar Catch Plate Height: 3 3/8"
- Latch Bar Height: 5/8"
- This latch will fit gates up to 2 1/2" thick.
- Material: Iron
- Finish: Black Powder Coat, Rust
- Black Powder Coat: A baked-on finish that is virtually maintenance free. This finish is shinier than Oil Blackened and is permanent.
Specifications
| Additional Dimensions | Maximum Gate Thickness: 1 1/2" |
| Unit of Measure | Each |
| Brand | Restorers |
| Height | 7 5/8" Handle |
| Projection | 2" |
| Style | Rustic |
| Width | 1 5/8" |
| Length | 6 3/4" |
| Material | Iron |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like